Chleb na zakwasie
- Monika
- 12 paź 2016
- 2 minut(y) czytania

Celowo nie piszę czy to chleb pszenny czy żytni. Taki bochenek można upiec z każdej mąki. Wszystko zależy od Waszego pomysłu. Ja w kuchni bardzo cenie sobie elastyczność i możliwość zamiany składników. Czasem otwieram szafkę i patrzę co mam i co mogę z tego przygotować.
Wielokrotnie spotkałam się z opiniami, że pieczenie chleba jest pracochłonne. Otóż samo zarobienie ciasta to około 10 minut a pieczenie około godziny. Jedyne czasochłonne zajęcie – ale już bez naszego udziału – to wyrastanie ciasta chlebowego, trwające 9 godzin.
Do upieczenia chleba potrzebujemy:
- zakwas – można go przygotować samemu albo od kogoś dostać – ja się chętnie swoim podzielę ;)
- pół szklanki otrębów (jakie macie, jakie lubicie)
- szklanka płatków owsianych
- szklanka łuskanego słonecznika lub dyni
- 4 łyżki siemienia lnianego lub nasion chia
- łyżka soli
- łyżka miodu
- 4 szklanki wody
- 800 g mąki (może to być mąka pszenna, żytnia, orkiszowa itp. różnego typu – jedynie nie polecam samej żytniej pełnoziarnistej typu 2000 ponieważ chleb będzie kluską )
Należy wymieszać otręby, płatki, ziarna, sól, dodać miód, zakwas i wodę. Następnie dodajemy mąkę i energicznie mieszamy np. drewnianą szpatułką. Otrzymamy wilgotne, gęste i lepiące ciasto.
UWAGA! Z otrzymanego ciasta należy odłożyć 4 łyżki do słoika, zakręcić i schować do lodówki – to nasz zakwas na następny chleb.
Przygotowujemy formy smarując je masłem – 2 keksówki lub 1 forma okrągła (min. 25 cm średnicy). Formy napełniamy równo ciastem i odstawiamy w ciepłe miejsce na 9 godzin. Następnie pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 1 godzinę. Po upieczeniu chleb jest wilgotny, dlatego należy go wyciągnąć z foremek, by wilgoć odparowała.
Chleb przechowujemy w chlebaku, szafce lub owinięty w ściereczkę. Nie zawijamy w woreczki foliowe!
*posypanie chleba jest opcjonalne, można wykorzystać słonecznik, sezam, czarnuszkę itp, chleb posypujemy gdy jest już w formach i odstawimy go do wyrośnięcia
SMACZNEGO!!!
Comments